Zasolenie wody określa się na podstawie ilości rozpuszczonych w niej soli mineralnych. Powszechnie przyjmuje się, że średnie zasolenie wody morskiej wynosi około 35 gramów na litr. Jednak nie każda woda morska jest taka sama. Ich zasolenie zmienia się w zależności od morza, obszaru i głębokości…
Aby zobaczyć różnice między niektórymi morzami a innymi, poniżej wyszczególniamy szacowane średnie stężenie soli w kilku z nich:
- Morze Czerwone – 42-46 gramów na litr.
- Zatoka Perska – 40-44 gramy na litr
- Morze Śródziemne – 36-39 gramów na litr
- Morze Karaibskie – 34-38 gramów na litr
- Ocean Indyjski – 33-37 gramów na litr
- Ocean Spokojny – 33-36 gramów na litr
- Ocean Atlantycki – 33-36 gramów na litr
Co ciekawe, Bałtyk ma zasolenie od 6 do 18 gramów na litr, co technicznie czyni go nie morzem słonym, ale słonawym. Istnieje ciekawa legenda na temat zasolenia Bałtyku. Info w linku. Morze Kaspijskie i Morze Martwe, które, choć ich nazwy mogą wprowadzać w błąd, są w rzeczywistości jeziorami. Nie są to jednak jeziora słodkowodne, gdyż mają skrajne poziomy odpowiednio niskiego i wysokiego zasolenia. Morze Kaspijskie ma zasolenie 12 gramów na litr, więc jest słabo zasolone, a zasolenie Morza Martwego wynosi od 350 do 370 gramów na litr, czyli jest znacznie wyższe niż wody morskiej. Wody Morza Martwego, oprócz wysokiego poziomu zasolenia, różnią się od wody morskiej także składem soli.
W każdym razie, pomimo lokalnych zaburzeń równowagi, jakie mogą wystąpić w zasoleniu morza, należy podkreślić, że w skali globalnej bilans soli w morzu jest stały.
Od czego zależy zasolenie morza?
Poziom zasolenia mórz zależy od kilku czynników:
Parowanie wody morskiej spowodowane energią słoneczną
Na obszarach cieplejszych słońce odparowuje większą ilość wody z powierzchni oceanu, co w konsekwencji powoduje większe zasolenie tych wód, gdyż sole mineralne nie odparowują. I nawet w tej samej lokalizacji, zasolenie wody morskiej może się różnić w zależności od sezonu.
Zasolenie morza może być różne na różnych szerokościach geograficznych
Obszary tropikalne, które są cieplejsze, mają wyższe zasolenie niż obszary o wyższych szerokościach geograficznych, gdzie temperatury są niższe.
Przepływy wód słodkich
W zależności od ilości wody słodkiej wprowadzanej do danego obszaru morskiego, czy to w postaci opadów czy przepływów rzecznych, ma to również wpływ na zasolenie. Na przykład u ujścia dużych rzek zasolenie jest zazwyczaj niższe niż w bardziej oddalonych obszarach. A w morzach polarnych, gdzie słona woda jest rozcieńczana przez słodką wodę z czap lodowych i ciągłych opadów, zasolenie jest również niższe.
Głębokość oceanu
Najpłytsza woda w oceanie jest bardziej słona niż woda na większej głębokości. Wynika to głównie z faktu, że na większych głębokościach temperatury są niższe, co bezpośrednio wpływa na niższe zasolenie.