Jestem Magda. Rozpoczęłam swoją przygodę z nurkowaniem w wieku 16 lat. Wakacje Spędziłam z rodzicami na wyspie Lanzarote. Przy naszym hotelu znajdowała się baza nurkowa, oraz centrum nurkowe . Ponieważ uwielbiam pływać już pierwszego dnia obserwowałam z zainteresowaniem zajęcia prowadzone przez nurków z centrum nurkowego. Kolejnego dnia ja i mój tata zapisaliśmy się na podstawowy kurs nurkowy . Instruktor zaproponował nam tak zwane Intro nurkowe . Jest to nurkowanie wprowadzające, poprzedzone wykładem na temat bezpieczeństwa i zasad nurkowych. Instruktor z centrum nurkowego zapytał nas czy nie mamy chorób przewlekłych lub innych dolegliwości, ponieważ osoby z astmą oskrzelową z perforowaną błoną bębenkową, chorobami płuc i serca, padaczką nie mogą nurkować. Po pierwszym nurkowaniu z instruktorem byłam zachwycona podwodnym światem. Zobaczyłam życie oceanu, którego nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażałam. Spotkałam rekina zwanego Angle Shark, który maskował się wśród podwodnych wodorostów i machał do nas ogonem. Następnie wpłynęliśmy w ławice dorad. Wtedy wiedziałam już że chce zostać nurkiem .
W czasie tego pobytu zrobiliśmy podstawowy stopień nurkowy tak zwany OWD-Open Water Diver Padi . Stopień ten daje możliwość nurkowania do 18 metrów z partnerem, który posiada minimum taki sam stopień. Ja dostałam jednak stopień Junior Owd Padi ponieważ nie miałam jeszcze piętnastu lat. Kurs składał się z bardzo przyjemnej części praktycznej w której ćwiczenia odbywały się na basenie nurkowym i w zatoce oraz z części teoretycznej wymagającej od nas opanowania podstawowych wiadomości o nurkowaniu. Po pozytywnym zdaniu egzaminów kursu podstawowego nurkowania ruszyliśmy z naszym instruktorem nurkowania na pełne morze. Pierwsze moje podwodne kroki skierowaliśmy do Muzeum Atlantico, które znajduje się 14 metrów pod wodą. Muzeum składa się z 300 zatopionych rzeźb ludzkich postaci uchwyconych podczas różnych czynności. Było to dla mnie niesamowite przeżycie.
Po powrocie z wakacji postanowiliśmy kontynuować nurkowanie. Znaleźliśmy profesjonalne Centrum Nurkowe Już na pierwszym spotkaniu zachwycił nas profesjonalizm szefa. Instruktor Nurkowy przedstawił nam jak powinien przebiegać plan rozwoju początkującego nurka. Od początku uświadomił nam jak wspaniałą przygodą jest nurkowanie, ale także wspomniał o niebezpieczeństwie. Dowiedzieliśmy się, że nurkowanie jest sportem partnerskim. Dlatego moim partnerem został mój tato. Na początku robił to tylko po to, aby sprawić mi przyjemność, ale w ciągu następnych miesięcy tak zachwycił się tym sportem, że osiągnął stopień instruktora.
Z początkiem zimy zaczęliśmy przygotowania do kolejnego stopnia nurkowego AOWD Padi czyli Advanced Open Water Diver . Kurs ten pozwala nurkować na głębokość 30 metrów. Obejmuje on 5 nurkowań w tym 2 nurkowania obowiązkowe czyli nurkowani głębokie i nurkowanie nawigacyjne . A pozostałe są do wyboru: nurkowanie doskonała pływalność , nurkowanie wrakowe, nurkowanie noce a także nurkowanie fotograficzne. Oczywiście w moim wieku robiłam te kursy w wersji Junior. Dzięki nabyciu nowych umiejętności poczułam się w wodzie bardziej komfortowo, a to zachęciło mnie do dalszego rozwijania się. Teraz spędzaliśmy w wodzie każdy weekend. W ciągu roku odbyliśmy wiele nurkowań na popularnym w południowej Polsce akwenie Zakrzówek. Zrobiłam kursy nurkowe Nitrox Diver, Deep Diver Padi , Wreck Diver Padi, Night Diver Padi, Rescue Diver Padi. Nurkowanie zachwyciło mnie przede wszystkim tym, że mogłam poznać samą siebie, poczuć się wolną, niezależną od innych. Podczas nurkowana to ja steruje swoim postępowaniem, uczę się liczyć na siebie a jednocześnie dbać o partnera. Nurkowanie nauczyło mnie samokontroli i dyscypliny.
Kolejne nasze wakacje zawsze były już związane z nurkowaniem, mimo posiadania wielu umiejętności okazało się, że nie jesteśmy jeszcze tak doskonałymi nurkami. Nurkowanie wymaga ciągłego doskonalenia się w centrum nurkowym o czym przekonaliśmy się podczas nurkowania w prądzie morskim. Podczas nurkowania w prądzie masz wrażenie, że latasz, ale wymaga ono także koncentracji, płynięcia zawsze z prądem, neutralnej pływalności, aby cię nie wyrzuciło na powierzchnię. Dzięki temu możesz bezpiecznie zakończyć nurkowanie.